Історія становлення селища Ратне (Ратно)

Ратне (від польського Ратно) на сьогодні являється селищем міського типу, розташованим у Волинській області на річці Прип'ять. Своїй назві завдячує слову “Рать” - війську, що у давнину перебувало на місці теперішнього поселення.
Ратне в історичних документах вперше згадувалось наприкінці XII ст.
В середині XII ст відбувалась боротьба між польськими та литовськими феодалами, що закінчилась перемогою поляків. Таким чином, у 1366 році був укладений догорів, згідно якого частина волинських земель (у тому числі з Ратним) відходила до Польщі.
В 70-х роках Угорщина відібрала Галицьку землю у Польщі, проте в 1387 році Галицька земля знову була захоплена Польщею.
В серпні 1431 року литовські феодали намагались вернути волинські землі, тому захопили Ратне і спалили його. Населення Ратного багато пережило через міжусобну боротьбу Литви та Польщі.
15 жовтня 1432 року Сигізмунд Кейтусович відступив польському королю Ягайлу Подільську землю (з центрами у містах Ветли, Ратне, Олесько, Лопатин).
Визначним в історії Ратного став 1440 рік, коли було отримане магдебурзьке право, що значно спростило життя місцевих жителів - вони звільнялись від управління чиновниками, яких назначав король, а їхні функції виконувала Рада. Місто стало незалежною адміністративно-фінансовою одиницею.
Отримавши магдебурзьке право ратнівські міщани перестали платити князю Сангушку данину, тому він весною 1441 року напав на місто, чим завдав багато шкоди. Польський король Владислав Ягеллончик через це відвоював Ратне у Сангушка і віддав його холмському старості Дериславу. Але рівно через рік 1442 року король все таки вернув Сангушкові Ратне назад.
Початок 16 ст. відзнаменувався утворенням Ратніського староства з центром у Ратному.  Населення місцевих жителів Ратнівщини терпіло важкі феодальні повинності і було змушене сплачувати численні податки.
В 1542 році жителям було заборонено користуватись водоймами і лісами, а часті неврожаї призвели до голоду та хвороб. Соціальний гніт посилювався національним.
В 16-17 ст. вживався термін “місто Ратне”, у другій половині 17 ст після зменшення кількості жителів вживався термін “містечко Ратне”.
Особлива боротьба проти польського гніту велась під час визвольної війни Б. Хмельницького і його ступу на Волинь. Населення Ратного піднялось на боротьбу проти польських панів та духівництва і вигнало поляків з міста.
Село Ратне (Ратно) статусу селища міського типа отримало у 1940 році після возз'єднання земель Західної України з УРСР.
20 липня 1944 року офіційно вважається Днем Ратного, адже було визволене від німецьких загарбників.
З 1965 року Ратне стало центром Ратнівського району.
Ось така нелегка доля випала на багатолітню історію цього чудового містечка.
Сучасне ж Ратне — це цивілізоване селище міського типу з населенням понад 10 000 мешканців. Його мешканці славляться своєю щирістю, працьовитістю та духовністю.