Із 1 січня 2018 року в Україні запрацювали зміни до Закону «Про відходи”, які передбачають сортування сміття та заборону на поховання неперероблених побутових відходів. Згідно з документом, великогабаритні, ремонтні та небезпечні відходи у складі побутових належить збирати окремо від інших видів, а небезпечні відходи повинні відділяти на етапі збирання чи сортування. Далі їх потрібно передавати спеціалізованим підприємствам, які мають ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами. А термічна обробка (спалювання) побутових відходів дозволена лише на спеціально призначених для цього підприємствах чи об’єктах (хоча на сьогодні в Україні є лише один сміттєспалювальний завод).
Біля будинків повинні бути контейнери для різних видів відходів, у які люди мають складати сміття. Однак ми не можемо сортувати сміття, якщо для цього немає організованої інфраструктури - тих самих контейнерів. Окремо маємо сортувати пластик, картон, метал, скло, органічні та мішані відходи. Важливо зазначити, що у нас до складу побутових входять і небезпечні відходи: ртутні термометри, протермінованімедикаменти, тара з-під лаків, фарб, розчинників.
І очевидно, хоч закон набув чинності, вмить ці роздільні контейнери не з’явилися. А ратнівчани побачили перші контейнери для збору пет-пляшок у червні. Вкинути пластикову пляшку до спеціалізованих контейнерів можна біля смітників загального користування, які встановлені комунгоспом їх, як виявилося, вирішила встановити звласної ініціативи підприємець селища Ратне Олена Корнелюк.
- Завжди переймалася екологічною ситуацією у районі і ніколи не розуміла людей, які не тільки після відпочинку на природі залишають сміття, а й свідомо у ліси, канали та на околиці його вивозять, - розповідає Олена. Це ж як виходить? На своєму обійсті прибрав, а там - хоч трава нерости?! Нехай хтось прибирає?! Ми маємо стати відповідальнішими і піклуватися про те, що залишиться нашим дітям. Треба рятувати сьогодні те, що може бути втрачене завтра. Мою ідею підтримав чоловік і запропонував свою допомогу у її реалізації. Поцікавилися на Інтернет-сайтах, де можна купити контейнери для пластикових пляшок, закупили їх двадцять у Рівненській області. Нашу ідею підтримала селищна рада, коли звернулися до них за дозволом встановити контейнери по селищу. Ми раді, що односельці з розумінням поставилися до нашої ініціативи. Не побили, не знищили контейнери. Хоч і буває, що часом запихають туди й інші сміттєві відходи. А куди будемо здавати пляшки, ще не вирішили, та й зібрали їх ще недостатньо. Це тільки початок. Поки що звозимо та складуємо їх у відведеному приміщенні.
Вимога щодо сортування сміття зараз є більше декларативною, ніж насправді дієвою, - на полігони так само приїздять сміттєвози з не відсортованим сміттям. Та все ж перший крок, зроблений подружжям Корнелюків у нашому селищі, - важливий. Вони власним прикладом залучають людей до вирішення проблем з довкіллям.