РАТНІВСЬКІ ДЕПУТАТИ ВІДКЛАЛИ РІШЕННЯ ПРО УТВОРЕННЯ ОБ’ЄДНАНОЇ ГРОМАДИ

2 серпня відбулася 15-а сесія Ратнівської селищної ради, основним на якій було питання про схвалення проекту рішення про добровільне об’єднання територіальних громад. Тож на сесію прибули сільські голови майже усіх сільрад, які виявили бажання об’єднатися з Ратним, — Прохідської, Гірни-ківської, Здомишельської, Жиричівської та Кортеліської, а також просто зацікавлені громадяни.

Селищний голова Володимир Кулик досить детально розповів про всю епопею з об’єднанням від самого початку. Він нагадав, що за перспективним планом, затвердженим Кабміном, до Ратного мали приєднатися лише найближчі сусіди. Але потім виявили бажання й дальші села, включаючи Млинове і Височне, і ратнівчани пішли їм назустріч. У такому складі об’єднана громада матиме 23 тисячі населення (для порівняння – у Шацькому районі проживає трохи більше 17 тисяч осіб) і, за висновками експертів офі-су реформ, буде цілком самодостатньою. За умови, що й надалі діятиме нинішня законодавча база, громада зможе навіть утримувати сама себе – щоправда, на розвиток тоді не залишиться нічого. Тому голова проінформував і про можливі ризики. Адже невідомо, яким буде остаточний варіант медичної реформи і чи не перекладе держава утримання лікарень на плечі місцевих громад. Так само є багато питань з освітою, культурою та ін. До того ж, як показав досвід новостворених громад, який ратнівчани прискіпливо вивчають, у законі про об’єднання не враховано багато нюансів, через що виникає чимало проблем.

Заступник селищного голови Надія Романюк розповіла про проведені громадські слухання, а керуючий справами селищної ради Вадим Козловський – про юридичне забезпечення. Зокрема, він наголосив, що нинішня сесія – це вже третій етап процесу об’єднання, передбачений законом. У разі позитивного рішення селищна рада у 5-денний термін направить відповідні документи в область, звідти після всіх процедур вони підуть на Київ, щоб Центральна виборча комісія могла призначити дату виборів.

Після цього слово брали депутати селищної ради. Усі вони в принципі висловлювалися за об’єднання, але не зараз. Зокрема, Валентина Геналюк і Лариса Горбачук говорили, що більшість виборців на їхніх вулицях проти, бо люди переживають, що в них ще немає доброї дороги, води чи освітлення, а тоді ці гроші підуть на села і вони не діждуться поліпшення.

На це їм різко відповів присутній на сесії депутат районної ради Петро Пашук із Кортеліс:

— А хіба Ратне не будували жителі всього району? – запитав він. – Хіба сюди не йдуть кошти з усіх сіл? Тут заклади для усього району, а не для когось окремо. Якщо ваша вулиця не бажає об’-єднуватись, то відділяйтеся, створюйте свою раду і живіть окремо.

Петро Мальчук висловив думку, що об’єднання – це питання часу; Володимир Сарапін – що він говорив з багатьма людьми, які теж проти, спішити не треба, поки не буде врегульоване законодавство. Василь Долюк проаналізував фінанси і висловив сумнів, чи Ратне «потягне» всіх.

Натомість депутат Галина Кульбачинська заявила, що поки ми будемо жити за принципом «моя хата скраю», ділитися на Схід і Захід, України не буде. А думку сільських голів – за об’єднання – висловив Гірниківський голова Володимир Мерчук.

Поіменне голосування дало такі результати: за об’єднання – 8 депутатів із 16, проти – немає, решта – утримались. Отже, рішення не прийняте і відкладене як мінімум до наступної сесії. Але Володимир Кулик висловив оптимізм, що вони не проводитимуть їх чотири, як у Заболотті, і справляться раніше.

На сесії були розглянуті також деякі інші питання життя селища.