РАТНІВСЬКІЙ ОБ’ЄДНАНІЙ ТЕРИТОРІАЛЬНІЙ ГРОМАДІ — БУТИ!

До складу Ратнівської об'єднаної територіальної громади мають увійти сім сільських рад: Жиричівська, Здомишельська, Прохідська, Гірниківська, Млинівська, Кортеліська, Височненська та Ратнівська селищна рада.

А це 23 села: Здомишель, Краска, Шменьки, Жиричі, Прохід, Конище, Комарове, Старостине, Гірники, Сільце, Броди, Доманове, Сільця-Млинівські, Млинове, Годинь, Долина, Кортеліси, Запоківне, Косиці, Височне, Береза, Витень, Вижично та селище Ратне. Таке рішення було прийняте на одинадцятій позачерговій сесії Ратнівської селищної ради, яка відбулася 13 лютого.

Сесія Ратнівської селищної ради відбулася у залі засідань районної ради за участю голів районної ради та райдержадміністрації Михайла Макарука та Андрія Харламповича, голів та представників-активістів усіх вищезгаданих сільських рад, окремих депутатів районної та обласної рад.

Основне питання сесії: «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад». Забігаючи наперед, скажу, що сесія пройшла спокійно і злагоджено, незважаючи, що питання розглядалось досить важливе не лише для Ратного, а й в цілому для району. Було очевидним, що воно було обговорене не тільки у колі депутатів, а й всіх зацікавлених у цьому осіб — голів та представників громад.

Найпершим слово взяв селищний голова Володимир Кулик, який наголосив, що це історично важлива сесія для Ратного, адже вирішується, у якому складі та яку територію буде охоплювати майбутня громада. І відразу ж ініціював об'єднання громад у широкому форматі, що, можливо, для окремих було неочікуваним, адже за перспективним планом до Ратнів-ської об'єднаної громади мало увійти лише три сільські – Прохідська, Гірниківська, Жиричівська – та селищна ради, — тож всі присутні таку ініціативу сприйняли оплесками. А щодо широкого формату, то це об'єднання усіх сільських рад, які дали згоду на об'єднання з Ратним.

Володимир Кулик проінформував, що в Україні продовжується децентралізація і вже створені 40 відсотків об'єднаних територіальних громад, а на Волині серед райцентрів лише Ратне і Горохів розпочали роботу по об'єднанню, а також повідомив, що було зроблено в цьому напрямку. Проведена робота добре засвідчує, наскільки відповідально поставилися до цього важливого історичного питання. Зокрема, були проведені громадські слухання у Ратному, під час яких були внесені і розглянуті звернення та рішення вищезгаданих сільських рад щодо добровільного об'єднання з Ратнівською селищною радою; депутати Ратнівської селищної ради провели опитування ратнівчан по округах щодо варіантів об'єднання, озвучених на громадських слуханнях; голова, заступник та юрист селищної ради побували у кожному селі цих сільських рад, зустрілися з головами, активом сіл, вивчаючи думку, чому вони за об'єднання з Ратним. При згадці про село Краску, яке також за об'єднання з Ратним, питання загострилось. Депутат районної ради Микола Горбачук повідомив, що багато людей цього села — за об'єднання із Заболоттям, навіть збираються підписи. Та Здомишельський сільський голова Андрій Головій відповів, що проводили сходи селян у Красці: одні за об'єднання із Заболоттям, інші, особливо молоді люди, — за об'єднання з Ратним, а на сесії сільської ради два сільських депутати із Краски, висловлюючи думку своїх виборців, також голосували за об'єднання з Ратним.

Володимир Кулик, ведучи мову про об'єднання в широкому форматі, підкреслив, що згідно із законом таке об'єднання має переваги, економічно обґрунтовані: виділятимуться кошти державної субвенції за формулою, яка враховує два критерії одночасно: площа громади і кількість населення. Тому Ратнівська громада, яка має бути найбільшою в районі, порівняно з іншими буде мати декілька переваг: у Ратному зосереджено виробництво і будуть більші податкові надходження; кількість населення становить більше 10 тисяч та ще плюс 13 тисяч, які приєднаються, у Ратному більше працюючих, а отже, і податок з фізичних осіб буде відчутніший; збудована інфраструктура, зосереджені всі організації та установи, наявне кадрове забезпечення; сформоване комунальне господарство, матеріально-технічна база якого дозволяє обслуговувати не тільки селище Ратне, а й інші населені пункти. Та поряд з цим є і ризики, пов'язані з нестабільністю політично-економічної ситуації в державі, військовими діями на Сході України.

Депутати (Галина Кульбачинська, Сергій Лесик) та Андрій Харлампович — голова райдержадміністрації – цікавились, наскільки швидко селищна рада разом з сільськими радами готова провести всі необхідні процедури, щоб передати документи про об'єднання у Центральну виборчу комісію. Володимир Кулик відповів, що зволікати ніхто не буде і об'єднання повинне пройти у нинішньому році, якщо не буде затримки із цим у Центральній виборчій комісії.

Депутати, зокрема Валентин Чернецький — депутат обласної ради, хотіли почути про розраховані цифри по бюджету розвитку громади. Володимир Кулик повідомив, що працюють з експертами і, за розрахунками, беручи до уваги сільські ради, які в об'єднанні за перспективним планом, то селищна рада буде мати власних доходів (орієнтовно) у процентному відношенні — 83, 5 процента, Жири-чівська — 6,3, Прохідська — 3,1, Гірниківська — 7,1 процента. А окрім власних надходжень, буде ще й податок з фізичних осіб по кожній сільській раді.

Михайло Макарук висловив думку, що найоптимальніший варіант об'єднання – з максимальною кількістю сіль-ських рад, підкресливши, що, крім податків, є ще й видатки.

Свої позиції з приводу об'-єднання висловили депутат селищної ради Георгій Пінкевич: за об'єднання Ратного, Здомишля і Прохода (як висновок опитування своїх виборців), та депутат районної ради Олександр Ковч з Гірник, який за об'єднання у широкому форматі.

Після обговорення на депутатів чекала найвідповідальніша і найважливіша місія: голосування, яке було поіменним. Секретар селищної ради Галина Приймачук зачитала проект рішення «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад» у широкому форматі. За цей проект рішення, який і став основою, проголосувало 19 депутатів і лише один — утримався, проти — не було жодного.

І депутати, і присутні на сесії таке рішення зустріли стоячи і аплодуючи.

Тож незабаром відкриється нова сторінка в історії вже Ратнівської об'єднаної територіальної громади.