Ратнівська селищна рада
Ратнівська територіальна громада
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Рішення сесії №22/10 «Про затвердження Програми розвитку первинної медичної допомоги на засадах сімейної медицини Ратнівської селищної ради на 2021-2025 роки в новій редакції»

Кількість переглядів: 136
Скликання: 8 скликання
Сесія: 22 сесія 15.12.2022
Тип документу: Рішення сесії
Дата: 15.12.2022
Автор: Кулиніч Ярослав Адамович
Номер документу: 22/10
Назва документу: Про затвердження Програми розвитку первинної медичної допомоги на засадах сімейної медицини Ратнівської селищної ради на 2021-2025 роки в новій редакції
Прикріплені файли:
  1. Про затвердження Програми розвитку первинної медичної допомоги на засадах сімейної медицини Ратнівської селищної ради на 2021-2025 роки в новій редакції (0.09 МБ)
  2. Додаток (0.04 МБ)

 
РАТНІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ
    
РІШЕННЯ

15 грудня 2022 року                        смт Ратне                                              № 22/10

Про затвердження Програми розвитку первинної медичної допомоги на засадах сімейної медицини Ратнівської селищної ради на 2021-2025 роки в новій редакції

Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Ратнівська селищна рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Програму розвитку первинної медичної допомоги на засадах сімейної медицини Ратнівської селищної ради на 2021-2025 роки в новій редакції (додається).
2. Рішення Ратнівської селищної ради від 29 грудня 2020 року № 3/5  «Про затвердження Програми розвитку первинної медичної допомоги на засадах сімейної медицини Ратнівської селищної ради на 2021-2025 роки» вважати таким, що втратило чинність. 
3. Контроль за виконанням Програми покласти на постійну комісію з питань охорони здоров’я людини, соціального захисту населення та у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів .


Селищний голова                                                                               Віталій БІРУК

   


ЗАТВЕРДЖЕНО                                                      Рішення Ратнівської селищної ради
від 15.12.2022 року № 22/10

Програма
розвитку первинної медичної допомоги на засадах сімейної медицини Ратнівської селищної ради на 2021-2025 роки
(нова редакція)


ПАСПОРТ ПРОГРАМИ

1    Розробник Програми     КП «Ратнівський ЦПМД» 
2    Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми    Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення»
3    Підстава для розробки 
Програми    Продовження програмно-цільового забезпечення розвитку системи охорони здоров’я в регіоні, з метою реалізації державної політики у сфері охорони здоров’я щодо задоволення потреб населення громади у первинній медико-санітарній допомозі
4    Відповідальний виконавець  Програми    КП «Ратнівський ЦПМД» 
    
5    Учасники Програми    КП «Ратнівський ЦПМД» Ратнівська селищна рада, громадські організації
6    Термін реалізації Програми    2021-2025 роки

7    Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми
    Місцевий бюджет інші джерела фінансування, не заборонені чинним законодавством 
8    Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього:    27 710,00 тис. грн

1.    Загальні положення
Кожна людина має природне невід’ємне і непорушне право на охорону здоров’я. Суспільство і держава відповідальні перед сучасним і майбутнім поколіннями за рівень здоров’я і збереження генофонду народу України, забезпечують пріоритетність охорони здоров’я діяльності держави, поліпшення умов праці, навчання, побуту і відпочинку населення, розв’язання екологічних проблем, вдосконалення медичної допомоги і запровадження здорового способу життя. Однак, на сьогодні медичне обслуговування не дає можливості кожному громадянину реалізувати своє, гарантоване статтею 49 Конституції України, право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. Згідно цієї ж статті, держава зобов’язана створювати умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування.
Програма розвитку первинної медицини (далі – Програма) розроблена з метою подальшого розвитку первинної медицини шляхом формування, збереження і зміцнення здоров’я людей, раннього виявлення захворювань та їх ефективного лікування. Програма передбачає цільове першочергове фінансування заходів, які мають значний вплив на вирішення найважливіших проблем розвитку первинної медичної допомоги населенню на засадах сімейної медицини. Програма розрахована і підготовлена відповідно до законів України, постанов Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства охорони здоров’я України.    

2.    Мета Програми
Метою Програми є забезпечення зниження рівня захворюваності, інвалідності та смертності населення шляхом формування та налагодження ефективного функціонування системи надання доступної й якісної медичної допомоги, зокрема: забезпечення права жителів сіл на своєчасну першу невідкладну допомогу при нещасних випадках, гострих захворюваннях тощо; забезпечення права жителів сіл на лікувально-профілактичну допомогу; попередження, лікування, локалізацію та ліквідацію масових інфекційних захворювань; запобігання демографічній кризі, забезпечення здоров'я майбутніх поколінь і профілактики спадкових захворювань; заохочення материнства; контроль за охороною здоров'я дітей; санітарно-епідемічне благополуччя території громади.

3.    Фінансове забезпечення Програми
Забезпечення виконання цієї Програми здійснюється в межах видатків, передбачених у місцевому бюджеті, а також за рахунок коштів інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
Необхідний обсяг фінансування Програми з місцевого бюджету визначатиметься щороку, виходячи з конкретних завдань підприємства, а також затвердженого фінансового плану підприємства. Для забезпечення реалізації заходів Програми передбачається в установленому законодавством порядку залучення благодійних внесків, гуманітарної допомоги, грантових та інвестиційних коштів неурядових громадських організацій.

4.    Шляхи та способи виконання Програми
Оптимальними шляхами розв’язання проблем визначених Програмою є :
-    зміцнення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я, а саме продовження капітальних та поточних ремонтів приміщень закладів первинної ланки;
-    оснащення структурних підрозділів КП «Ратнівський ЦПМД» медичним обладнанням та інструментарієм відповідно до табеля оснащення (придбання електрокардіографів з дистанційною передачею електрокардіограм, біохімічного та гематологічного аналізаторів та інше);
-    забезпечення амбулаторій сімейної медицини автотранспортом (легкові автомобілі) та їх ремонтів;
-    кадрове забезпечення структурних підрозділів;
-    удосконалення системи профілактичних заходів, медичного нагляду за хворими, проведення якісних профілактичних оглядів дитячого та дорослого населення;
-    покращення фінансового забезпечення первинної ланки галузі охорони здоров’я, в т.ч. шляхом залучення позабюджетних коштів та із різних джерел фінансування, не заборонених чинним законодавством;
-    покращення забезпечення пільгових категорій населення лікарськими засобами;
-    створення умов для ефективного функціонування та належних умов роботи закладів первинного рівня. 

5.    Очікувані результати виконання Програми
Виконання основних положень зазначеної Програми дасть змогу:
- підвищити ефективність роботи закладу охорони здоров’я з метою подолання несприятливих демографічних тенденцій;
- сформувати доступну та дієву систему надання населенню висококваліфікованої медичної допомоги на засадах сімейної медицини;
- створити умови для реалізації принципу організації та координації лікарем загальної практики – сімейним лікарем надання пацієнтам спеціалізованої та стаціонарної медичної допомоги.
- створити умови для створення належних фінансових, професійних, соціально-побутових умов для залучення молодих спеціалістів з медичною освітою.

6.    Механізм управління та здійснення контролю за виконанням Програми
Реалізація заходів, передбачених Програмою, покладається на КП «Ратнівський ЦПМД». 
Контроль за реалізацією заходів, передбачених Програмою, здійснюватимуть органи виконавчої влади та місцевого самоврядування з наданням відповідної інформації.
КП «Ратнівський ЦПМД» щороку звітуватиме перед Ратнівською селищною радою про виконання Програми.
7.    Прикінцеві положення
Програма визначає мету, завдання і шляхи розвитку первинної медичної допомоги КП «Ратнівський ЦПМД» на 2021-2025 роки, враховуючи стратегічні завдання та прогнозовані обсяги фінансового забезпечення. 
Програма має відкритий характер і може доповнюватись (змінюватись) в установленому чинним законодавством порядку залежно від потреб (прийняття нових нормативних актів, затвердження та доповнення регіональних медичних програм, змінних фінансово-господарських можливостей громади).
Програма розрахована на 5 років, має 2 завдання, які направлені на виконання заходів Програми адаптованих до рівня потреб та можливостей громади, реалізація Програми буде здійснюватись шляхом співпраці медичних закладів первинного рівня та органів місцевого самоврядування у визначених напрямках діяльності (підпрограм).

Завдання №1. Забезпечення надання населенню первинної медичної допомоги за місцем проживання.
Напрямки (заходи) виконання:
1. Кадрове забезпечення.
2. Серцево-судинні та судинно-мозкові захворювання, пропаганда здорового способу життя.
3. Протидія захворюванню на туберкульоз. 
4. Профілактика інфекційних захворювань.
5. Профілактика, діагностика та лікування цукрового та нецукрового діабету.
6. Профілактика, діагностика та лікування онкологічних хвороб.
7. Лікування пільгових категорій населення.
8. Місцеві стимули. 
9.Забезпечення коштами для оплати за комунальні послуги та енергоносії і інші витрати.
Завдання №2. Поліпшення матеріально-технічної бази структурних підрозділів КП «Ратнівський ЦПМД».
1.    Проведення капітальних та поточних ремонтів структурних підрозділів КП «Ратнівський ЦПМД» та забезпечення доступу маломобільних груп населення до закладів охорони здоров’я шляхом облаштування приміщень відповідно до будівельних норм і правил та безпечної експлуатації приміщень.
2.    Розвиток інформаційних технологій.
3.    Придбання медичного обладнання, інструментарію, санітарного автотранспорту.

8.    Реалізація прикінцевих положень

І. Забезпечення надання населенню первинної медичної допомоги за місцем проживання
Захід № 1 «Кадрове забезпечення»
Щорічно забезпечується професійна підготовка кадрів (курси підвищення кваліфікації, семінари, конференції та інші види навчань).
Захід № 2 «Серцево-судинні та судинно-мозкові захворювання, пропаганда здорового способу життя»
Хвороби системи кровообігу в загальній захворюваності дорослого населення займають 40%. Серед них 1 місце належить артеріальній гіпертензії (далі АГ) - 48 %, на 2 місці ішемічна хвороба серця (ІХС) – 38%.
Особливої уваги заслуговує той факт, що 60% пацієнтів з АГ – це особи працездатного віку, корекція артеріального тиску у яких зводить до мінімуму ускладнення АГ.
Близько двох третин дорослого населення має ризик розвитку артеріальної гіпертонії: спадковість, психоемоційні навантаження, паління, незбалансоване харчування (надмірне вживання солі, насичених жирів), зловживання алкоголем, зайва маса тіла і малорухливий спосіб життя. Довготривало нелакована АГ безповоротно змінює судини серця, головного мозку, нирок, сітківку ока, впливаючи на функції цих органів – у 3-4 рази частіше розвивається ішемічна хвороба серця і в 7 разів частіше – порушення мозкового кровообігу.
За результатами загальної смертності населення 76 % - смертність від хвороб системи кровообігу, що зумовлено в основному двома причинами: ішемічною хворобою серця (ІХС) і цереброваскулярними захворюваннями (ЦВЗ). 
Щорічно зростає кількість ускладнень АГ, в т. ч. інфарктів та інсультів.      
Виконання цього заходу дасть змогу:
- зменшити кількість ускладнення АГ , таких як інфаркти та інсульти;
-  покращити ранню діагностику інфарктів та інсультів; 
- знизити інвалідність та передчасну смертність від АГ та ІХС;
- забезпечити населення гіпотензивними лікарськими засобами на пільгових умовах.
Захід № 3 «Протидія захворюванню на туберкульоз»
В Ратнівській громаді спостерігається напружена ситуація з  туберкульозом. Не зважаючи на щорічне зменшення реєстрації нових випадків туберкульозу, більша половина із них складають відкриті форми туберкульозу, виявлені у занедбаному стані.
Особливу небезпеку становить мультирезистентний туберкульоз, який є невиліковним через відсутність достатньої кількості лікарських засобів та не чутливість до нього мікобактерії туберкульозу. Як правило, така форма поєднана з ВІЛ – інфекцією.
Головною метою прийняття цього заходу є раннє виявлення туберкульозу, своєчасна ізоляція і стаціонарне лікування хворих, а також адекватне контрольоване амбулаторне лікування, здійснення заходів з попередження розвитку цієї соціальної хвороби, проведення заходів в тубвогнищах.
Захід № 4 «Профілактика інфекційних захворювань»
Інфекційні хвороби до цього часу є однією з основних причин інвалідності та смертності в усьому світі. Окремі з інфекційних хвороб, такі як краснуха та вірусний гепатит В, грип викликають більшість вроджених аномалій та вад розвитку плоду. Пандемія коронавірусної інфекції COVID-19 викликає велику кількість важких ускладнень та навіть смертельних випадків.
Епідемією ХХІ сторіччя вважається ВІЛ – інфекція та СНІД. Питання протидії ВІЛ-інфекції/ СНІДу є одним із пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку. Для позитивного вирішення питання профілактики та лікування ВІЛ-інфекції необхідно забезпечити населення якісними та доступними послугами з діагностики, насамперед представникам груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, послуг з лікування, догляду і підтримки осіб та сімей, які живуть з ВІЛ. 
В Україні законодавством передбачено 10 обов’язкових щеплень проти керованої групи інфекції. Досягнення достатнього прошарку імунізованих осіб гарантує відсутність циркуляції збудника на території громади, району. 
Метою прийняття цього заходу є забезпечення епідемічного благополуччя населення територіальної громади, району шляхом проведення імунізації, направленої на зниження рівня захворюваності на інфекції, які керуються засобами специфічної профілактики, а також забезпечення профілактики, діагностики і лікування грипу, ГРВІ та ВІЛ-інфекції , коронавірусної інфекції COVID-19.
В умовах пандемії коронавірусної інфекції COVID-19 оптимізувати заходи щодо недопущення поширення хвороби на території громади.
Захід № 5 «Цукровий та нецукровий діабети»
Цукровий діабет є неінфекційною епідемією XXI століття. Щороку в межах громади виявляється близько 20 нових випадків цукрового діабету. За статистикою на кожного виявленого хворого є 10 незареєстрованих, які і не здогадуються про наявну хворобу.
Враховуючи, що цукровий діабет є причиною враження судин серця, нирок, кінцівок, очей і викликає такі ускладнення як інфаркти, інсульти, сліпоту, гангрену, ниркову недостатність, рання діагностика та адекватне лікування є вкрай актуальним та важливим.
Метою заходу є забезпечення ранньої діагностики цукрового діабету та його ускладнень, проведення профілактики цукрового діабету 2 типу, забезпечення хворих на цукровий діабет таблетованими цукрознижуючими  препаратами за пільговими рецептами сімейних лікарів.
Захід № 6 «Профілактика, діагностика та лікування онкологічних хвороб»
Злоякісні новоутворення є однією з найнебезпечніших медико-біологічних і соціально-економічних проблем. Щороку виявляється більше 80 первинних випадків онкологічних захворювань. Протягом життя кожен 3-й чоловік та кожна 5 жінка може захворіти на рак. Рак за причиною смерті поступається лише серцево-судинним захворюванням, причому кожен 3-й померлий від раку – особа працездатного віку.
Разом з тим, є велика кількість хвороб, так званих передраків, своєчасне виявлення і лікування яких може значно знизити і попередити онкохвороби. Цитологічний скринінг жіночого населення може звести до мінімуму виникнення раку шийки матки. 
Метою прийняття заходу являється здійснення заходів з профілактики та раннього виявлення онкологічних і передракових захворювань, зменшення кількості інвалідів внаслідок онкохвороб, продовження тривалості та якості життя онкологічних хворих.
Захід № 7 «Лікування пільгових категорій  населення»       
Метою заходу є забезпечення лікарськими та іншими засобами пільгових категорій населення максимально від можливостей місцевого бюджету, а саме:
- поліпшити якість амбулаторного лікування пільгових категорій населення, забезпечивши їх лікарськими засобами безкоштовно або зі знижкою в залежності від потреби хворого, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1998 № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань»;
- забезпечення пацієнтів з орфанними захворюваннями спеціальним дієтичним харчуванням відповідно до постанови КМУ від 31 березня 2015 р. № 160 «Про затвердження Порядку забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання»;
- забезпечення осіб з обмеженими можливостями технічними засобами (сечоприймачами, калоприймачами, підгузками та іншими засобами) відповідно до Постанови КМУ від 3 грудня 2009 р. № 1301 «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів і дітей-інвалідів технічними та іншими засобами».
Захід № 8 «Місцеві стимули»
З метою покращення кадрового забезпечення для обслуговування сільського населення передбачити:
-    заробітну плату та нарахування на оплату праці працівникам первинної ланки;
-    забезпечення житлом медичних працівників КП «Ратнівський ЦПМД»;
-    вирішення питання забезпечення медичних працівників земельними ділянками під забудову та ведення домашнього господарства відповідно до потреби;
-    передбачити доплату медичним працівникам за понаднормовий обсяг роботи (в вихідні та святкові дні, позаробочий час, збільшену кількість обслуговуючого населення, якість роботи), страхування медичних працівників, проведення медичних оглядів та інше.
Захід № 9 «Забезпечення коштами для оплати за комунальні послуги та енергоносії і інші витрати»
Створення належних умов для роботи закладів первинної медичної допомоги.
8.1. Поліпшення матеріально-технічної бази структурних підрозділів КП «Ратнівський ЦПМД»
Захід № 1 «Проведення капітальних та поточних ремонтів структурних підрозділів КП «Ратнівський ЦПМД»
Підтримання приміщень в належному стані для ефективного функціонування лікувальних закладів.
Захід 2. «Розвиток інформаційних технологій»
Ефективне інформаційне забезпечення медицини є однією з важливих передумов її якості на всіх етапах від первинного огляду в амбулаторії до спеціалізованої допомоги в профільних закладах з наданням телемедичних консультацій.
Автоматизованим робочим місцем має бути забезпечений кожен сімейний лікар та середній медичний персонал.      
Заходи, передбачені Програмою, дозволять: 
- реалізувати створення загальної інформаційно-аналітичної медичної системи інтегрованого збору та обробки інформаційних потоків задекларованих напрямів, обмін статистичними даними для отримання достовірної інформації на всіх рівнях охорони здоров'я тощо;  
- підвищити ефективність планування в системі охорони здоров'я шляхом моніторингу медичного забезпечення населення окремих територіальних одиниць та конкретних закладів, у тому числі підвищення рівня контролю за використанням фінансових та матеріальних ресурсів закладів охорони здоров'я.
- створити локальну інформаційну сітку з метою подальшого формування реєстрів пацієнтів та заключених контрактів «лікар – пацієнт».
Захід 3 «Придбання медичного обладнання, інструментарію, санітарного автотранспорту»
Забезпечення структурних підрозділів КП «Ратнівський ЦПМД» медичним обладнанням, автомобілями, інструментарієм відповідно до затвердженого табеля оснащення.   
Мета цього заходу покращення забезпечення структурних підрозділів закладу сучасним медичним обладнанням, інструментарієм та автотранспортом у відповідності до табеля оснащення, що дасть можливість покращити якість та доступність кваліфікованої медичної допомоги первинного рівня до населення територіальної громади.


« повернутися до всіх документів

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь