ДО УВАГИ ГРОМАДЯН!
З метою врегулювання питання відсутності облікових даних громадян в «Окремому реєстрі Державного реєстра фізичних осіб – платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків» повідомляємо наступне.
Стаття 8 Конституції України визначає, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів був створений відповідно до Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів» від 22.12.1994 р. N 320/94-BP (далі -Закон). Закон втратив чинність з 1 січня 2011 року згідно частини 1 пункту 2 розділу XIX Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (далі Кодекс або ПКУ).Згідно статті 70 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр)
Абзац 2 п.70.1 ст.70 ПКУ передбачає, що облік фізичних осіб – платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Згідно пункту 70.12 статті 70 ПКУ реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) використовуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правових форм, включаючи установи Національного банку України, банки та інші фінансові установи, біржі, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичними особами - підприємцями, а також фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об'єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків, зокрема у разі:
- виплати доходів, з яких утримуються податки згідно із законодавством України. Фізичні особи зобов'язані подавати інформацію про реєстраційний номер облікової картки юридичним та фізичним особам, що виплачують їм доходи;
- укладення цивільно-правових договорів, предметом яких є об'єкти оподаткування та щодо яких виникають обов'язки щодо сплати податків і зборів;
- відкриття рахунків у банках або інших фінансових установах, а також у розрахункових документах під час здійснення фізичними особами безготівкових розрахунків;
- заповнення фізичними особами митних декларацій під час перетину митного кордону України;
- сплати фізичними особами податків і зборів;
- проведення державної реєстрації фізичних осіб - підприємців або видачі таким особам спеціальних дозволів (ліцензій, патентів тощо) на провадження деяких видів господарської діяльності, а також реєстрації незалежної професійної діяльності;
- реєстрації майна та інших активів фізичних осіб, що є об'єктом оподаткування, або прав на нього;
- подання органам державної податкової служби декларацій про доходи, майно та інші активи;
- реєстрації транспортних засобів, що переходять у власність фізичних осіб;
- оформлення фізичним особам пільг, субсидій та інших соціальних виплат з державних цільових фондів;
- в інших випадках, визначених законами України та іншими нормативно-правовими актами.
При цьому документи, пов'язані з проведенням зазначених операцій, які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.
Статтею 70.17 Кодексу визначено, що документи про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, видані контролюючими органами у порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Кодексом, вважаються дійсними для всіх випадків, передбачених для використання реєстраційних номерів облікових карток фізичних осіб, не підлягають обов'язковій заміні та є такими, що засвідчують реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.
Зазначена стаття стосується лише питання використання реєстраційних номерів облікових карток платників податків, та не поширюється щодо обліку фізичних осіб платників податків, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Відповідно до статті 63 та 70 глави 6 розділу II ПКУ розроблено «Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків», яке затверджене наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 року №822 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25.10.2017 року за №1306/31174. Вказаним Положенням затверджено порядок реєстрації в Державному реєстрі , та порядок реєстрації в окремому реєстрі Державного реєстра, а також форми заяв та повідомлень для реєстрації та внесення змін до Державного реєстру та окремого реєстру Державного реєстру. Пунктом 1 розділу VIII Положення №822 передбачено, що фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов’язані особисто подати відповідному контролюючому органу Повідомлення за ф.№1П. Наведений обов’язок відповідає статті 68 Конституції у розумінні, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.Таким чином, Податковим кодексом України передбачено можливість для фізичних осіб платників податків через свої релігійні переконання відмовитись від реєстраційного номеру облікової картки. Однак, діюче законодавство не передбачає можливості фізичних осіб – платників податків взагалі у будь-якій формі відмовитись від податкового обліку у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.
Враховуючи наведене вище, з метою дотримання вимог Конституції України та законів України, наголошуємо на необхідності особистого звернення в податковий орган для подання Повідомлення за формою №1П «Повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків». Зазначені дії дадуть змогу здійснювати нарахування земельного податку з фізичних осіб за земельні ділянки, що знаходяться у Вашому володінні чи користуванні, здійснювати облік сплачених Вами податкових платежів, тощо.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)